Annika Sörenstam

Annika Sörenstam tüm zamanların en başarılı kadın golfçüsüdür. Uluslararası 89 turnuva galibiyeti ve 10 Major zaferiyle gelecek nesiller için çıtayı yükseltmiştir. Yenilmesi neredeyse imkansız olan, yaşayan efsane Sörenstam, zihinsel ve fiziki anlamda güçlü bir karaktere sahiptir. Onun iki Rolex saati, zirveye doğru 20 senelik yolculuğunun hikâyesini anlatıyor.

Şampiyon olmanın farklı formülleri var. Bana kalırsa bunlardan birincisi, kendinize karşı dürüst olmanız.

Kariyerimin başlarında bazı başarıları neden elde ettiğimden tam emin değilim; en uzun boylu, en güçlü, en hızlı olan illa ben değildim. Şampiyon olmanın farklı formülleri var. Bana kalırsa bunlardan birincisi, kendinize karşı dürüst olmanız. İkincisi, yaptığınız işten keyif almanız. Üçüncüsü ise çok çalışmak. Babamın yıllar önce bana söylediği gibi, başarıya götüren kısa yol yoktur. Golfün bana öğrettiği en iyi şey sabırlı olmak. Bir çukurda iyi oynayabilirsiniz ama golfte 18 çukurla oynanır! Bir işte iyi olmak zaman ister ve yeteneklerinizi geliştirmek için her zaman yeni yollar aramalı ve bulmalısınız. Golf yalnızca fiziksel değil aynı zamanda zihinseldir. Kendinize inanmalı, kendinize güvenmelisiniz.

1994 yılında LPGA’de Rolex Yılın Çaylağı unvanını aldım. Sanki dünmüş gibi hissediyorum. Profesyonelliğe geçmenin doğru bir karar olduğunu o sene anladım. Nihayet, kadınlar için dünyanın en büyük sahasında, en büyük turnuvasındaydım. Ne kadar prestijli olduğu hiç şüphe götürmez. Önceki senelerde Rolex Yılın Çaylağı unvanını kazananlara bakarsanız, hepsinin kariyerlerinin ne kadar iyi olduğunu görürsünüz. Nancy Lopez, Pat Bradley gibi büyük isimlerin çoğu buradan geçti. Turnuvalar kazandığım, Rolex Yılın Oyuncusu seçildiğim 1995’e kadar gerçek atılımımı yapmamıştım. Ama her zaman bir sonrakine zemin hazırlayacak böyle [1994] bir sene yaşamanız gerekir.

Yine aynı sene kendim için bir Datejust seçtim. Daha önce dergilerden başka hiçbir yerde görmemiştim. Ailemde de yoktu. Bu yüzden benim için çok özeldi. Bugün hâlâ benimle.

Gelecek için bir tohum ektiğini düşündüğüm ilk Rolex’imi takmaktan gurur duymuştum. Ve kariyerime enerji veren, muhteşem bir ortaklık oldu. Sadece saat olarak bir ilk değil, anılar, iş birliği ve deneyimlerin de başlangıcı oldu. Deneyimin aceleye getirilemeyeceğinin, deneyimin satın alınamayacağının, sadece yaşanabileceğinin farkına vardım.

İlkinden tam 20 yıl sonra kendime ikinci bir Datejust aldım. Saatimin bir pasaportu olsaydı içinde bir sürü damgası olurdu.

Arkasına şunu kazıttım: “Rolex’le 20 yıl”. Yılın Çaylağı olmamla başlayan andan, Yılın Oyuncusu unvanına ve diğer zaferlerime erişmeme ve Hall of Fame onur listesine dahil edilmeme kadar, bir anlamda bütün kariyerimi özetliyor.

İlkinden tam 20 yıl sonra kendime ikinci bir Datejust aldım. Saatimin bir pasaportu olsaydı içinde bir sürü damgası olurdu.

Tüm beklentilerimin çok ötesine geçen kariyerimi bana hatırlatıyor. Sanırım aklıma anıları getiriyor; yolculuğumu ve bana gösterilen desteği.

HER ROLEX’İN BİR HİKÂYESİ VARDIR