James Cameron

James Cameron film yapımcılığının zirvesini temsil eder. Yapımcısı olduğu Titanic, kazandığı 11 Oscar® ile en çok ödül alan film olarak, Avatar ise en yüksek hasılatı yapan film olarak tarihe geçmiştir. Cameron projelerini ince eleyip sık dokuyarak seçer ve ancak mümkün olanın ötesine geçebileceğinden emin olduğunda görevi kabul eder. Bu sadece film yapımcısı olarak değil, kâşif olarak yürüttüğü projeler için de geçerlidir. Cameron’un Rolex saati, kendisi için her zaman bilinmeyeni keşfetmeye yönelik bitmek bilmez bir arayışın simgesi olmuştur. 20 yılı aşkın süredir sayısız keşif seferinde kendisine eşlik eden bu saat, artık Amazon’un derinliklerinde yeni evini bulmuştur.

Son aşamada tatmin etmeniz gereken kişi ne eleştirmenler ne seyirciler ne de yapım şirketi; yalnızca sizsiniz.

Çocukken tam bir bilim tutkunuydum; hem doğa bilimleriyle çok ilgilenirdim, hem de dışarı çıkıp böcek, yılan, kelebek ve benzeri numuneler toplardım. İlk hayalim film yapımcısı olmak değil kâşif olmaktı. Film yapım fikri sonradan ortaya çıktı.

Çocukken, aklımı başımdan alan, beni başka diyarlara sürükleyen filmleri izlemeye giderdim. Film yapımcısı olmaya karar verdiğimde, çocukken sinemalarda hissettiklerimi başka insanlara da yaşatmak istedim.

1995’te Avatar filmini, ondan yaklaşık 20 sene kadar önce, 19 yaşında üniversitedeyken düşündüklerimden yola çıkarak yazdım. Sonra filmi gerçekleştirmemiz bir 10 sene daha aldı.

Benim aynı şekilde ona verebileceğim, benim için çok kişisel bir anlamı olan ve onun bana verdiği hediyeler kadar kıymetli olan neyim var?’ diye düşündüm. Ve ona Rolex Submariner saatimi verdim.

Avatar’ı çektiğimde, yerel kültürler üzerine pek çok araştırma yaptım ve bu mücadelelerin hâlâ süregeldiğini fark ettim. İnsanlar hâlâ topraklarını terk etmeye mecbur bırakılıyor, kültürleri yok ediliyor. Avatar’ın başarısı benim omuzlarıma büyük bir sorumluluk yükledi; bu meseleye dâhil olmam gerektiğini hissettim ve sonunda yerli halkların haklarını koruyan bir aktivist olup çıktım.

Amazon’un derinliklerinde yaşayan Kayapo halkının şefi Ropni ile arkadaş oldum. Bana harika hediyeler, kendisi için anlamı büyük olan şeyler sundu; bir isim koyma töreniyle beni Kayapo halkından biri ilan etti. Onların kültüründe bunlar çok değerli şeyler. “Benim aynı şekilde ona verebileceğim, benim için çok kişisel bir anlamı olan ve onun bana verdiği hediyeler kadar kıymetli olan neyim var?” diye düşündüm. Ve ona Rolex Submariner saatimi verdim.

Bu saati 20 yıl önce satın aldım ve her gün benimleydi: Terminator 2’nin yapımı sırasında, yani her şey havaya uçarken ve kamyonlar ters dönerken, bense bir motosikletin yan aracında ilerleyip elimde kamerayla bir tırın dönen tekerleklerinden 60 cm uzakta çekim yaparken o saat bileğimdeydi. Bir denizaltının penceresinden Titanic’i ilk defa gerçek olarak gördüğümde bileğimdeydi. Titanic yönetmenliği Oscar ödülünü almak üzere takım elbiseyle sahneye çıktığımda da aynı saati takıyordum.

Tek daimi yol arkadaşı. İnsanlar gelip geçer, saat ise her zaman sizle kalır.

Bugün taktığım saati, Ropni’ye verdiğim saatin yerine aldım. Ona her baktığımda, bir önceki Submariner saatimin neler atlattığı aklıma geliyor. Onun bulunduğu her yer gözlerimin önüne geliyor; okyanusun dibinden çocuklarımla oyun oynamama ve oturup bir hikâye yazmama kadar. Tek daimi yol arkadaşı. İnsanlar gelip geçer, saat ise her zaman sizle kalır.

HER ROLEX’İN BİR HİKAYESİ VARDIR