Roger Federer’in Saati Rolex

Roger Federer’in Saati Rolex

HER ROLEX'İN BİR HİKAYESİ VARDIR

Tüm zamanların en iyi tenisçilerinden biri olan Roger Federer, 20 Grand Slam® zaferine sahiptir ve Wimbledon'u en çok kazanan oyuncudur. Fakat İsviçre doğumlu Federer için tenis her zaman rekor kırmaktan ibaret olmamıştır. Roger, Pete Sampras'ın elinde bulundurduğu gelmiş geçmiş en iyi Grand Slam® rekorunu Wimbledon'da kırdığı ve aynı zamanda ilk ikizlerinin dünyaya gözlerini açtığı 2009 yazında, kendi mükemmeliyet tanımına ulaşmıştır. O gün bileğinde olan Rolex saati, hayatında bir dönüm noktası olmuş bir yazın hatıralarını canlandırır.

"Dünya Birincisi ilk İsviçreli olabileceğimi fark ettim. İşte o zaman zihnimde canlandı; daha önce yapılmamış herşeyi başarabilirdim."

Rekor kırmak benim için hiçbir zaman önemli olmadı. Hedeflerim hep gerçekçi, çok normal oldu. Bir noktada en iyi ilk 100 ve hatta belki de en iyi ilk 10 tenisçi arasında olmayı umuyordum. Fakat hayallerime ulaşmak için her zaman çaba gösterdim.

Hayatım, 14 yaşımdayken İsviçre Ulusal Tenis Merkezi'nde eğitim almak için evden ayrılmamla gerçekten değişti. Çocukluktan erkekliğe burada geçtim. Hayatımın en önemli üç senesiydi. Zihinsel gücün ne olduğunu anlamaya çalıştım.

Ama bunu idrak etmem ve bir tenis kortunda kendimi tamamen rahat hissetmem bir altı yılımı daha aldı. Dersleri zor yoldan öğrenen biriydim; kontrol edemediğim hisler yüzünden kaybettiğim her bir maçın ardından büyük hayal kırıklıkları yaşamam gerekiyordu. En sonunda doğru olanı anladığımda kendimi o kadar iyi hissettim ve keyiflendim ki bir daha asla değişmedim.

Ana vatanım İsviçre'nin, bugün olduğum insan olmamda önemli rolü vardır. En sonunda, Dünya Birincisi ilk İsviçreli olabileceğimi fark ettim. İşte o zaman zihnimde canlandı; daha önce yapılmamış her şeyi başarabilirdim. Ve böyle de oldu. Bunu benimsedim ve rekabette, kırılabilecek rekorlarda, oynamayı sevdiğim turnuvalarda ilham ve şevk buldum.

Saate baktığımda, o günü oldukça iyi hatırlıyorum

Sonra 2009 yılı geldi. Fransa Açık’ı ilk defa kazanmıştım ve o yaz Pete Sampras'ın gelmiş geçmiş en iyi Grand Slam® rekorunu kırmayı denemek için Wimbledon'a gidiyordum. Roddick'e karşı beş setlik destansı bir maçtan sonra galip geldiğime ve rekoru kırdığıma inanamıyordum. Bütün maç boyunca son oyuna kadar hiç servis kıramamıştım ve bana zaferi getiren de bu oldu. En sonunda ödülü havaya kaldırdığımda, bileğimde Rolex'im vardı.

Bu saat benim için bilhassa bu yüzden önemli. Ona baktığımda, o günü çok canlı bir şekilde hatırlıyorum: Pete Sampras finalleri seyretmek için gelmişti. Eğer rekorunu kırma şansını yakalarsam her zaman geleceğini söyledi. Björn Borg oradaydı, John McEnroe yorum yapıyordu ve Rod Laver da oradaydı. Pek çok tenis efsanesi oradaydı. Dışarı çıktığımda, hepsi selamlaşmak için merdivenlerden aşağı indi ve rekoru kırdığım için beni kutladı. Benim için çok önemli olan tenis ailesinin sevgisini hissetmek mükemmeldi.

Rolex'imi her taktığımda, bana bu muhteşem anları hatırlatıyor. Ve ayrıca, eğer çok çalışmazsanız başka birinin çalışacağını ve nihayetinde sizi geçeceğini de hatırlatıyor. Yani sert ve hatta bir miktar acımasız olmalısınız; ama her zaman adil davranmalısınız ve tarz sahibi bir oyununuz olmalı. Bu bence gerçekten önemli.

ROGER FEDERER'İN SAATİ

Oyster Perpetual Datejust II