Rolex Explorer

ROLEX OYSTER PERPETUAL EXPLORER VE ROLEX EXPLORER II, ROLEX’İN KEŞİFLERE OLAN DERİN İLGİSİNİN ÜRÜNÜDÜR. BU MODELLER, ÇOK AZ İNSANIN GİTMEYE CESARET EDEBİLECEĞİ YERLERDE KULLANILIRLAR.

Marka uzun yıllar boyunca kutup, dağ ve mağara keşiflerini saatleriyle donatarak modelleri gerçek hayatta test etme şansı yakalamıştır. Dünyanın en gözü pek kâşiflerinden, dağcılarından ve bilim insanlarından bazıları, Rolex Explorer ve Rolex Explorer II modellerinin güvenilirliğini en zorlu koşullar altında sınamıştır.

KEŞİF İÇİN TASARLANDI

1953 yılında piyasaya sürülen Rolex Explorer, sade tasarımı ve büyük saat imleriyle karakteristik 3, 6 ve 9 rakamlarına sahip yüksek okunurluklu siyah kadranıyla ayrı bir yere sahiptir. Hangi koşul altında olursa olsun saati en doğru şekilde göstermek üzere tasarlanmış profesyonel amaçlı bir modeldir.

Etraf karanlığa bürünse bile saati görmek mümkündür. Rolex Explorer’ın Chromalight saat imleri ve ibreleri, uzun süre mavi ışıltı yayan parlak bir malzemeyle doldurulmuştur ve böylece karanlıkta bile mükemmel okunurluğu garanti eder.

Rolex Explorer II, 1971 yılında tanıtılır ve tıpkı Explorer ruhunda olduğu gibi Rolex’in keşiflerle olan ayrıcalıklı birlikteliğini devam ettirir.

Rolex Explorer II modelinin tarih göstergesi, turuncu renkte ilave 24 saat ibresi ve 24 saat dereceli sabit çerçevesi, gündüzü geceden ayırt etmeyi sağlar. Explorer II, mağara, yanardağ ve kutup kaşiflerinin tercih ettiği saat olmuştur.

EKSTREM ŞARTLARA DAYANIKLILIK

Rolex Explorer II modelinin ok şeklindeki 24 saat ibresi, kadranın çevresini günde bir kez döner ve gravürlü sabit çerçeve ile bağlantılı olarak kullanılır. İkinci bir zaman diliminde ya da 24 saat formatında saati gösterebilme özelliği, kutuplar veya mağaralar gibi geceyi gündüzden ayırt etmenin mümkün olmadığı yerlerde pratik bir özelliktir.

Rolex Explorer ve Rolex Explorer II, Oystersteel çelikten yapılmıştır. Rolex tarafından özel olarak geliştirilmiş Oystersteel çelik, havacılık‑uzay ve kimya endüstrileri gibi yüksek teknoloji alanlarında sıklıkla kullanılan bir süperalaşım olan 904L çelik grubuna dâhildir. Oystersteel çelik son derece dayanıklıdır, polisaj yapıldığında olağanüstü bir parlaklığa kavuşur ve en zorlu şartlarda bile parıltısını korur.

Rolex Explorer ve Rolex Explorer II modellerinin kurma kolu, Twinlock çift su geçirmezlik sistemiyle donatılmıştır. Biri silindirin, diğeri ise kurma kolunun içinde yer alan iki contalı bölgesi vardır. Bu prensip, su geçirmezliği 100 metreye (330 fit) kadar garanti edilmiş Oyster koleksiyonu saatlerinin çoğunda kullanılır.

Rolex Explorer modeli kalibre 3132 ile, Rolex Explorer II ise kalibre 3187 ile donatılmıştır. Her ikisi de tamamıyla Rolex tarafından geliştirilmiş ve üretilmiş otomatik kurmalı mekanik mekanizmalardır. İkisi de sıcaklık değişimlerine karşı muhteşem bir değişmezlik sağlayan Parachrom denge yayına ve şoklara karşı daha iyi direnç sağlayan Paraflex darbe emicilere sahiptir.

BİLİNMEYENİN ÇAĞRISINA YANIT

Rolex 1930’lardan itibaren birçok keşif gezisini Oyster saatleriyle donatmaya başlamıştır. Yıllar içinde bu seferlerden elde edilen geri bildirimler, sonradan Profesyonel seri olarak adlandırılacak saatlerin gelişiminde kullanılmıştır. Bu kategorideki saatler, ekipman olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır; tıpkı Rolex Explorer ve Rolex Explorer II gibi.

Everest tırmanışından elde edilen bilgiler ve diğer dağcıların gönderdiği geri bildirimler sonucunda marka, Explorer saatini lanse etmiştir. Daha sonraları Rolex Explorer modelinin performansı, ekstrem koşullara karşı durabilecek güçlendirilmiş bir kasa ve daha okunur bir kadranla geliştirilmiştir.

Seneler boyunca birçok kâşif, dağcı ve bilim insanı, Rolex Temsilcisi olarak rekorlar kırıp dayanıklılıklarını ve cesaretlerini yaratıcı biçimlerde sınarken, bileklerinde genellikle Explorer ve Explorer II saatlerini taşımışlardır.

ZİRVELERİN ÇAĞRISI