Rolex GMT-Master II

İki farklı zaman dilimini aynı anda göstermek üzere tasarlanmış olan ve 1955 yılında piyasaya sürülen Rolex GMT-Master başlangıçta, dünyayı bir boydan bir boya kateden profesyonellere seferlerinde yardımcı bir araç olması için geliştirilmiştir.

Orijinal modelin mirasını sürdüren Rolex GMT-Master II, kullanım kolaylığını garanti eden yeni bir mekanizmayla 1982 yılında görücüye çıkmıştır. Emsalsiz işlevselliği, sağlamlığı ve derhal ayırt edilebilen estetik unsurları bir araya getirişiyle, daha geniş bir dünya gezgini kitlesini kendine çekmektedir.

YÜKSEK TEKNOLOJİ ÜRÜNÜ SERAMİK

Simgeleşmiş iki renkli çerçeve, Rolex GMT‑Master II’yi derhal ayırt edilir kılar. Bu çift yöne döndürülebilir çerçeve, Rolex tarafından geliştirilen öncü yöntemler sayesinde üretilen son derece sert seramikten imal edilen 24 saat dereceli Cerachrom disk ile donatılmıştır.

İki renkli Cerachrom çerçeve iki parçaya bölünmüştür: Biri gündüz saatlerine diğeri ise gece saatlerine karşılık gelir. Rolex GMT‑Master’ın orijinal renkleri olan kırmızı ve mavi kullanarak Cerachrom diskini yaratmak için özel bir teknik geliştirmiştir. İki renk arasındaki net sınır, renklendirme aşaması sırasındaki muhteşem hassasiyetin ve kesinliğin bir ürünüdür.

Rolex GMT‑Master II’nin 18 kt Everose altın ya da Everose Rolesor modelinin her ikisi de 2018’de siyah ve kahverengi Cerachrom diskli çerçeve ile sunulmuştur. İki modelin kadranında da toz pembe renkte bir “GMT‑Master II” ibaresi bulunur ki bu, seride bir ilktir.

18 kt beyaz altından Rolex GMT-Master II, 2019’da ilk kez meteorit kadran ile sunulmuştur. Bu kadran, milyarlarca kilometre katederek Dünya’ya ulaşan demir meteoritten alınan son derece nadir parçalardan üretilir.

AYNI ANDA İKİ ZAMAN DİLİMİ

Seyahat esnasından gezginler, aynı anda iki farklı zaman dilimindeki saati okuyabilirler. Geleneksel akrep, yelkovan ve saniye ibresi, üçgen uçlu 24 saat ibresi ve 24 saat dereceli Cerachrom diske sahip çift yöne döndürülebilir çerçevesi ile Rolex GMT‑Master II, yerel saat ile referans saati ya da yerel saat ile alternatif bir zaman dilimini okumayı mümkün kılar.

Rolex GMT‑Master II gezginlerin, saati durdurmadan ya da 24 saat ibresini bozmadan, kurma kolu aracılığıyla yerel saati kolayca ayarlamasını mümkün kılan kalibre 3285 mekanizmasıyla donatılmıştır. Böylelikle kullanıcılar, aynı anda hem yerel saati hem de “evlerindeki” saati okuyabilirler. Tarih değişimi geleneksel saat ibresine (yerel saate) bağlıdır.

Kalibre 3285, tamamen Rolex tarafından geliştirilmiş ve üretilmiş yeni nesil bir saat mekanizmasıdır. Teknolojinin eksiksiz bir kanıtı olan bu otomatik kurmalı mekanik mekanizma, kullanım kolaylığı, güvenilirlik ve hassasiyet bakımından temel kazanımlar sunarken, şoklara ve manyetik alanlara karşı da dirençlidir. Kalibre 3285’in güç rezervi yaklaşık 70 saattir.

Rolex GMT‑Master II’nin 18 kt altın versiyonları, üç parçalı bağlantılara sahip Oyster bilezik ile tamamlanırken Oystersteel çelik versiyonlar, beş parçalı bağlantılara sahip Jubilee bilezik ile sunulur. Mavi ve siyah Cerachrom disk, Oystersteel çelik ve Jubilee bilezik ilk defa 2019’da GMT‑Master II modelinde bir araya gelmiştir.

Oyster ve Jubilee bilezikler, kazara açılmaları önlemek için tasarımı Rolex’e ait Oysterlock katlanır güvenlik tokasına sahiptir. Saatte bulunan Easylink hızlı uzatma sistemi, ekstra konfor sağlamak için saati takan kişinin bilezik uzunluğunu yaklaşık 5 mm’ye kadar kolayca arttırmasını sağlar.

KOZMOPOLİT SAAT – ROLEX SAAT