Rolex ve Mimari

ROLEX’İN HASSASİYET, YÜKSEK PERFORMANS VE ESTETİK TUTKUSU, MARKAYI DOĞAL OLARAK BİRİNCİ SINIF MİMARİYLE ORTAK PAYDADA BULUŞTURUR.

Mimarlıkta olduğu gibi saat işçiliğinde de, tasarımın mükemmelliği, biçim ve işlevin kusursuz ifadesini yansıtır. Alanların en iyi biçimde kullanılmasını ve teknik inovasyonu destekleyen şirket, dünyanın dört bir yanındaki binalarının tasarımı için tanınmış mimarlarla bir araya gelmiştir. Bu mimarlar arasında Fumihiko Maki, Kengo Kuma ve Michael Graves gibi isimler yer alır. SANAA’dan Kazuyo Sejima ve Ryue Nishizawa, Lozan’daki EPFL için Rolex Learning Center binasını tasarlamışlardır.

ULUSLARARASI MİMARLIK SERGİSİ

Rolex, alanların en iyi biçimde kullanılmasını ve teknik inovasyonu teşvik etme taahhüdü çerçevesinde, Venedik Bienali'nde yer alan Uluslararası Mimarlık Sergisi’ne, etkinliğin Özel Ortağı ve Saati olarak destek veriyor. Marka, mimarlık alanındaki en yeni fikirlere ev sahipliği yapan ve her yıl düzenlenen foruma bu sene, 2014’ten beri dördüncü kez destek veriyor. Sergi, bu yıl yine Oyster Perpetual Day-Date saatinin özgün yivli çerçevesini anımsatan tasarıma sahip Rolex Pavyonu’nda gerçekleşecek.

ROLEX SANAT GİRİŞİMİ

Rolex Usta ve Çırak Sanat Girişimi, gelecek vadeden genç mimarlara birebir rehberlik sunarak mimarlığın geleceğine yatırım yapar. Álvaro Siza, Kazuyo Sejima, Peter Zumthor ve Sir David Chipperfield gibi dünyanın en büyük mimarları, projeye usta olarak katkıda bulunmuştur. Bu program, dünyanın dört bir yanından yetenekli genç sanatçıları ve sanatın ustalarını, yaratıcı bir işbirliği süresince bir araya getirir. Bunun dışında altı farklı alanı da kapsar: dans, sinema, edebiyat, müzik, tiyatro ve görsel sanatlar.

REFAH SAĞLAYAN ŞEHİRLER PLANLAMAK

2016–2017’de Sir David Chipperfield ve İsviçreli çırağı Simon Kretz, Rolex Sanat Girişimi aracılığıyla bir sene boyunca işbirliği yaptılar. Başarılı ortaklıklarını daha sonra bir kitap hâline getirdiler: On Planning – A Thought Experiment (Planlama Hakkında - Düşünsel Bir Deney). Rolex ve ETH Zurich’in desteğiyle yayımlanan kitap, daha kapsamlı bir içericilik ve yenilikçi düşünme sayesinde nasıl refah sağlayan şehirler tasarlanabileceğini inceliyor.