Rolex Sea‑Dweller

ROLEX SEA-DWELLER VE ROLEX DEEPSEA, ROLEX TARAFINDAN DERİNLİKLERİN KEŞFİ İÇİN TASARLANMIŞ ULTRA DİRENÇLİ DALGIÇ SAATLERİDİR.

1967’de piyasaya sürülen, 1.220 metre (4.000 fit) derinliğe kadar su geçirmez Rolex Sea‑Dweller ve 2008’de lanse edilen, 3.900 metre (12.800 fit) derinliğe kadar su geçirmez Rolex Deepsea, Rolex’in dalgıç saatleri alanındaki liderliğinin en iyi tezahürüdür ve dalış profesyonelleriyle uzun yıllar süren iş birliğinin meyvesidir.

Rolex 2014’de, James Cameron’un 11.000 metre derinlikteki Mariana Çukuru'nun dibine yaptığı tek kişilik tarihi dalışın anısına, modelin özel bir versiyonu olan D‑blue kadranlı Rolex Deepsea’yi piyasaya sürdü. Alacakaranlık mavisiyle zifiri siyahı bir araya getiren iki renkli kadran, bir insanın dünyanın en derin noktasına yaptığı yolculuğa atıfta bulunur.

EKSTREM DERİNLİKLER İÇİN TASARLANDI

Rolex Sea-Dweller modelinin 60 dakika dereceli, tek yöne döndürülebilir çerçevesi sayesinde dalgıçlar dalış ve dekompresyon sürelerini güvenle denetleyebilirler. Bu çerçeve, Rolex tarafından çizilmelere ve aşınmalara karşı dayanıklı bir seramikten üretilen ve rengi mor ötesi ışınlardan etkilenmeyen patentli siyah Cerachrom diskle donatılmıştır. Dereceler, PVD (Fiziksel Buhar Biriktirme) yöntemiyle ince bir platin tabakasıyla kaplanmıştır.

Başka hiçbir saat, Rolex Deepsea gibi tasarlanmamıştır. 3.900 metre (12.800 fit) gibi akıl almaz bir derinliğe kadar su geçirmez olan bu yeni nesil dalgıç saati, profesyonel dalgıçların büyük titizlik gerektiren taleplerini aşmak üzere Rolex tarafından geliştirilen özel yeniliklerle donatılmıştır.

Karanlık şartlarda mükemmel okunurluk sunan şık siyah kadran, uzun süre mavi ışıltı yayan parlak bir malzemeyle doldurulmuş geniş Chromalight saat imlerine ve ibrelere sahiptir.

BASINÇ DİRENCİ

İlk satürasyon dalgıçları, büyük ölçüde helyumdan oluşan soluma karışımlarıyla doldurulmuş hiperbarik odalardaki dekompresyon evreleri sırasında, saatlerine zarar veren bir zorlukla karşılaşmıştır.

Çok küçük yapıdaki helyum molekülleri, contalardan geçerek yavaş yavaş saat kasasına nüfuz eder ve böylece saatin içindeki basınç, odanın içindeki basınçla eşitlenir. Ancak, yavaşça normal atmosfer basıncına geri dönülen dekompresyon süreci sırasında gaz, su geçirmez kasadan yeterince hızlı bir şekilde dışarı çıkamaz.

Rolex bu sorunu gidermek üzere, saatler için bir gaz tahliye valfi icat etmiş ve patentlemiştir. Bu tek yönlü valf, Oyster kasanın su geçirmezliğini sıkı sıkıya korurken bir yandan da saatin içinde sıkışan helyumu dekompresyon sırasında belli bir basınçta güvenli biçimde dışarı atar.

Bu yenilik, Rolex Sea‑Dweller’ın kasasına hem iç hem dış basınca karşı direnç anlamında büyük bir katkı sağlamıştır ve böylece açık deniz dalgıçlarının gereksinimlerini mükemmel biçimde karşılayan bir saat elde edilmiştir. Rolex Deepsea modeli olağanüstü dayanıklılığını, su geçirmezliğini ve basınç direncini özel Ringlock sistemine borçludur.

DERİNLİK ARAYIŞI

1960’ta Amerikan Donanması’nda Yüzbaşı Don Walsh ve İsviçreli okyanus bilimci Jacques Piccard, Trieste batiskafıyla dünya okyanuslarının en derin noktası olan Mariana Çukuru'ndaki Challenger Deep'e inerek su altı keşfinde çıtayı bir hayli yükselttiler.

26 Mart 2012 tarihinde, film yapımcısı ve National Geographic Misafir Kaşifi James Cameron, batiskafının içinde Mariana Çukuru'na inerek bugüne kadarki en derin tek kişilik dalışı gerçekleştirdi.

Bu, 1960 yılındaki iki kişilik öncü Trieste keşif gezisinden bu yana Challenger Deep olarak bilinen çukurun en derin kısmına yapılan ilk insanlı dalıştı. Yalnızca tek bir yolcu her iki yolculuğa da katıldı: bir Rolex kol saati.

Trieste öncülerini saygıyla anmak ve iki keşif dönemi arasındaki bağı sembolize etmek adına, James Cameron da dalışta yanına Rolex tarafından üretilmiş 1960 Deep Sea Special saatini aldı.

DERİNLERİ FETHEDEN SAAT