Rolex ve Sinema

MARTIN SCORSESE, JAMES CAMERON, ALEJANDRO G. INARRITU VE KATHRYN BIGELOW. BU YÖNETMENLERİN HEPSİ, SİNEMADA DERİN VE KALICI BİR İZ BIRAKMIŞTIR.

Her biri benzersiz bir stile ve dünyamıza ışık tutan bir vizyona sahip bu yönetmenler, sinemada mükemmelliğin standartlarını belirler.

Rolex, sinema sanatına destek olmak için Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’yle ortaktır ve Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Müzesi'nin Kurucu Destekçisi’dir.

Martin Scorsese

50 yılı kapsayan kariyeriyle sinemanın zirvesinde yer alan bir isim olan Martin Scorsese, 1960’larda New York Üniversitesi’ne kaydolmuş genç ve mesleğinin baharında bir film yönetmeniydi. Kendisi ve dönem arkadaşları üzerinde bıraktığı etkiyi “Kalplerimizdeki sinema ateşini tutuşturdu” diye tanımladığı ustası Haig Manoogian’la da burada tanışmıştı. İlk kısa filmlerini NY Üniversitesi’ndeyken çekti ve bundan birkaç yıl sonra da, bugünkü hâliyle bildiğimiz sinemaya yön veren işlerinin yer aldığı uzun listedeki ilk uzun metraj filmini çekti.

Kathryn Bigelow

Yönetmen olmadan önce Kathryn Bigelow, San Francisco Sanat Enstitüsü’nde resim eğitimi almaya başladı. Daha sonra New York’a yerleşti ve bugün olduğu sanatçı oluşu sürecinde onu kamçılayan kavramsal sanat ustası Lawrence Weiner ile tanıştı. “Sorgulama ve sürpriz süreçlerinin işleyişi ve sanatın nasıl bilgilendirdiği konusunda gözlerimi açtı.”. En İyi Yönetmen dalında Oscar kazanan ilk ve tek kadın olmaya devam ediyor.

Alejandro G. Inarritu

Alejandro G. Inarritu, insan yaşamına yönelttiği bakışı ve görsel anlatım tarzı sayesinde sinemaya yön veren isimlerden biri hâline geldi. Inarritu, tiyatro, opera ve film yönetmeni olan ustası Ludwik Margules ile yönetmenliğe başladığı dönemde tanıştı. Üç yıl boyuncu Margules’in öğrencisi olmak hayatını ve “yönetmen olmanın anlamını algılayışını” değiştirmekle kalmadı, aynı zamanda kendine inanmasına ve bugün hayran olduğumuz kişi oluşuna da katkıda bulundu.

James Cameron

James Cameron, geniş kitleler tarafından kabul görmüş bir film yapımcısı ve kaşiftir. Yönetmen, senarist ve yapımcı olarak son otuz yılın en çok iz bırakan filmlerinden bazılarına imza atmıştır. Lise biyoloji öğretmeni Bay McKenzie tarafından cesaretlendirilen ve “sınırsız bir potansiyeli” olduğu söylenen Cameron, 14 yaşındayken bir tiyatro grubu kurdu. Sınırsız potansiyeli, bir yönetmen ve kaşif olarak dışa vurduğu cesur bir vizyona dönüştü. “Okuldan sonra sahneyi yaratmak, ışıkları ayarlamak ve oyunlarda kullanılacak dekorları üretmek için saatlerce kalırdık. O (McKenzie), taslağı yarattı ve işi bize bıraktı.”