Rolex Tarihi

ROLEX’İN TARİHİ, KURUCUSU HANS WİLSDORF’UN İLERİ GÖRÜŞLÜ RUHUNA AYRILMAZ BİR ŞEKİLDE BAĞLIDIR.

Rolex’in tarihi, kurucusu Hans Wilsdorf’un ileri görüşlü ruhuna ayrılmaz bir şekilde bağlıdır. Hans Wilsdorf 1905 yılında, henüz 24 yaşındayken Londra’da saat dağıtımında uzmanlaşan bir şirket kurdu. Bileğe takılan bir saatin hayalini kurmaya başladı. O dönemlerde kol saatleri pek hassas değildi; ancak Hans Wilsdorf bu saatlerin sadece şık değil aynı zamanda güvenilir olabileceklerini de öngördü.

Tereddütsüz bir biçimde yenilikçi olan saatlerinin güvenilirliği konusunda halkı ikna etmek için saatlerini Bienne’deki İsviçreli bir saat firması tarafından üretilen küçük ve oldukça hassas mekanizmalarla donattı.

MARKANIN YARATILIŞI

BEŞ HARFLE ÖZETLENEN DEHA

“Mümkün olan her şekilde alfabenin tüm harflerini birleştirmeyi denedim. Sonunda yüzlerce isim ortaya çıktı ancak hiçbiri kulağa doğru gelmiyordu. Londra’da bir sabah faytonun üst sırasında oturmuş Cheapside boyunca ilerlerken bir peri kulağıma ‘Rolex’ diye fısıldadı.” dedi.

Kronometrik Hassasiyet Arayışı

Rolex ilk olarak mekanizma hareketlerinin kalitesine odaklandı. Kronometrik hassasiyete yönelik aralıksız araştırmalar hızla başarıyı getirdi. 1910 yılında, Bienne şehrindeki Resmî Saat Değerlendirme Merkezi tarafından verilen İsviçre Kronometrik Hassasiyet Sertifikası’nı alan dünyadaki ilk kol saati bir Rolex’ti.

Dört yıl sonra, 1914 yılında, Büyük Britanya’da bulunan Kew Rasathanesi, Rolex kol saatlerini, o tarihe kadar deniz kronometrelerine has bir derece olan “A” sınıfı hassasiyet belgesiyle ödüllendirdi. Bundan böyle, Rolex kol saati hassasiyet ifadesiyle eş anlamlı olarak anılacaktı.