TUDOR Saatleri – TUDOR TARİHİ

TUDOR Saatleri – TUDOR TARİHİ

HANS WILSDORF’UN SEZGİSİ

“Birkaç yıldır, uzmanlarımızın Rolex saatlerimizden daha makul fiyatlara satabilecekleri ve aynı zamanda Rolex’e ününü kazandıran güvenilirlik standartlarına da ulaşacak bir saat üretme fikri üzerinde düşünüyordum. Bu yeni saati üretip pazarlamak amacıyla ayrı bir şirket oluşturmaya karar verdim. Adı, TUDOR saat oldu.” - H. Wilsdorf

1926

MARKANIN DOĞUŞU

1926’nın şubat ayında, bir saat üreticisi ve tüccarı olan “Veuve de Philippe Hüther” şirketi, Hans Wilsdorf adına “The TUDOR” markasını tescil ettirdi. Cenevre’li Wilsdorf, şirketten münhasır kullanım haklarını aldı.

1932

AVUSTRALYA’DAKİ İLK TUDOR SAATLERİ

İlk saatler kadranları üstünde “T” harfinin üst çizgisinin diğer harflerin üstüne doğru uzatıldığı basit bir TUDOR imzası taşımaktaydı. Ender olarak bazı parçalarda Rolex adı da kullanılıyordu. Marka kendi alanında bir otonomi edinene dek Rolex, TUDOR saatlerinin teknik ve estetik kalitesini etkili bir şekilde güvence altına alacaktı. TUDOR imzalı saatler hem erkekler hem de kadınlar için modeller içeriyordu. Modeller genellikle dikdörtgen, silindir şekilli veya pahlı kenarlara sahip oluyordu. Avustralya pazarına ayrılan TUDOR saatlerin dağıtım hakkı 1932 yılında, saatleri ülkenin en iyi kuyumcularına dağıtmakla görevlendirilen Willis’e verildi.

TUDOR “CATANACH’S”

Burada gösterilen pahlı kenarlara sahip krom kaplı dikdörtgen saat, TUDOR’un ilk döneminde yarattığı ürün türünü ortaya koymaktadır. Bu saat, üzerinde parlama özellikli Arap rakamlarının olduğu iki tonlu ve iki kısımlı krem rengi kadrana, parlayan malzeme ve mavileştirilmiş çelikten yapılmış baton akrep ve yelkovana, dakika sayacına ve saat 6 konumuna yerleştirilmiş küçük bir saniye ibresine sahipti. Silindir şekilli kalibresi, üst plakasında yer alan üç kırmızı yakutla dikkat çekiyordu. 1874’te Melbourne’da kurulan Catanach’s Jewellers, Avustralya’nın en eski kuyumcu ailelerinden biridir.

1936

HANS WILSDORF “THE TUDOR” MARKASINI GERİ ALIYOR

“Veuve de Philippe Hüther” şirketi, 15 Ekim 1936’da “The TUDOR” markasını Hans Wilsdorf’a devretti. Bu dönemde TUDOR hanedanlığının gülü kadranlarda belirdi. Bir kalkanın içine yerleştirilmiş olan bu logo, güç ile zarafetin, saatin sağlamlığı ile hatlarının güzelliğinin şaşmaz birliğini sembolize ediyordu.

1946

“MONTRES TUDOR S.A.” FİRMASININ KURULUŞU

Hans Wilsdorf, İkinci Dünya Savaşı’nın hemen ardından, büyümenin ve markaya kendi kimliğini vermenin zamanının geldiğini biliyordu. Böylece 6 Mart 1946’da hem erkek hem de kadın saatleri üzerinde uzmanlaşan “Montres TUDOR S.A.” şirketini kurdu. Rolex, teknik, estetik ve işlevsel özelliklerin yanı sıra, dağıtım ve satış sonrası hizmetleri de garanti edecekti.

1947

LOGONUN DEĞİŞİMİ

TUDOR’un resmî lansmanının bir yıl sonrasından, 1947’den itibaren kalkan logosu kademeli olarak terk edilmeye başlandı. Artık yalnızca şirketin adı ve çok ince çizilmiş veya kabartma aplike gülden oluşan, böylelikle markanın zarafetini ve stilini vurgulayan bir logo kullanılacaktı.

TUDOR OYSTER 4463

Burada gösterilen 4463 referanslı model, 34 mm’lik su geçirmez Oyster kasaya sahiptir. Gümüş renkli kadranı, ışıma özelliğine sahip saat imleri ve Arap rakamlarıyla öne çıkmaktadır. Saatin akrep ve yelkovanı da ışıma özelliklidir. Saniye ibresi ise, görünürlüğünü artırmak için kırmızıya boyanmıştır. Vidalı arka kasasında “TUDOR” imzası bulunmaktadır. Saatin mekanizması darbe karşıtı sisteme ve iki pozisyona sahip mekanik kalibre 59’dur. Kurma kolu ise patentli Oyster tipi perçinli kurma koludur.

1948

İLK TUDOR REKLAMI

TUDOR’a adanmış ilk reklamlar 1948 yılında yayınlandı. Marka, hem metinde hem de logoda Rolex’le açık şekilde ilişkilendiriliyordu. Burada gösterilen modeller hem erkekler hem de kadınlar içindi. Reklam metni saatlerin estetik yönünü, kronometrik hassasiyetini ve su geçirmezliğini vurgulamaktaydı.

KÖKENLER: 1926’DAN 1949’A